Globalni trend rasti stroškov energije je mnoge uporabnike, tako gospodinjstva kot industrijo in podjetja, privedel do iskanja alternativnih virov energije. Danes je na voljo veliko obnovljivih, stroškovno učinkovitih in trajnostnih virov energije, kot sta veter in vodna energija, vendar pri tem solarna energija prekaša ostale vire, saj predstavlja enega izmed najhitreje rastočih virov energije. Sončna elektrarna namreč proizvaja največje količine energije, pri tem pa je stroškovno najbolj učinkovita. Hkrati ne onesnažuje okolja in za svoje delovanje ne potrebuje dolgotrajnih vzdrževalnih procesov. Solarna energija omogoča trajnostni razvoj in je zato okolju dolgoročno najbolj naklonjena.
Proizvodnja solarne energije ne onesnažuje vodnih virov
Večina proizvodnih procesov za svoje delovanje zahteva uporabo vode, fotovoltaične celice pa pri proizvodnji električne energije ne potrebujejo vodnih virov. Tradicionalna proizvodnja električne energije z uporabo zemeljskega plina in premoga zahteva velike količine vode, saj z vodnimi viri olajša delovanje pomembnih hladilnih naprav. Sončna elektrarna pa ne onesnažuje lokalnih vodnih virov in ne obremenjuje podtalnice na kmetijskih površinah ter drugih pitnih sistemov.
Solarna energija zmanjšuje potrebo po omejenih virih
Solarna energija je obnovljiva, saj je sonce najbolj bogat vir energije na svetu, katero proizvede neverjetnih 173 tisoč teravatov solarne energije na sekundo. To je več kot deset tisoč krat večja proizvodnja energije od skupne svetovne porabe energije v danem času. Fosilna goriva pa so na drugi strani neobnovljiva in čeprav se morda zdi, da jih je danes v izobilju, bo prišel čas, ko bodo njihovi viri na svetovni ravni usahnili. Pri tem bodo stroški iskanja in črpanja teh neobnovljivih virov postali zelo dragi in zamudni. Navkljub temu, da bomo fosilna goriva lahko črpali in izrabljali do zadnjih količin, se moramo zavedati, da bo nastala škoda za našo finančno infrastrukturo in okolje dosegla raven nepopravljivosti. Sončna elektrarna zato predstavlja najboljši način za zaščito pred realnim koncem izrabe neobnovljivih virov energije.